زبان مشترک؛ حلقه مفقوده ارتباط صنایع و استارتاپ ها

در گفتگوی رادیویی «بررسی نقش فناوری اطلاعات در تحقق جهش تولید» مطرح شد

برنامه زنده رادیویی «ما می توانیم» که ظهر چهارشنبه از رادیوی خراسان رضوی پخش شد، موضوعی متفاوت داشت: «نقش فناوری اطلاعات در جهش تولید»؛ موضوعی که شاید به جرات بتوان گفت یکی از مهم ترین و حیاتی ترین مسائل پیش روی ما در جهان امروز است و غفلت از آن ما را دچار یک عقب افتادگی تاریخی خواهد کرد.

مهندس «سیدحسن هاشمی» ریاست سازمان نظام صنفی خراسان رضوی و دکتر «رضا قنبری» رئیس پارک علم و فناوری خراسان که میهمانان این برنامه بودند، از اهمیت توجه به فناوری اطلاعات گفتند و درباه عواقب بی توجهی به این حوزه هشدار دادند.

تحقیق و توسعه استارتاپی صنایع با کمترین هزینه

در ابتدای برنامه دکتر قنبری با اشاره به اینکه صنایع کشور ما ارتباط خوبی با فناوری های نوین و فعالان این عرصه ندارند، گفت: امروزه استارتاپ ها پیشتازان حوزه فناوری در جهان هستند اما متاسفانه با وجود استارتاپ های قوی در کشور، هنوز زبان مشترکی بین آن ها و صنایع به وجود نیامده است. دکتر قنبری دلیل اصلی این مشکل را متوجه صنایع دانست و افزود: صنایع ما به دلیل رقابتی نبودن، ترجیح می دهند شیوه کار سنتی خود را حفظ کنند و از فناوری های جدید دوری باشند، در حالی که اگر به رقابت صنعتی توجه کنند و به فکر گسترش حوزه فعالیت خود فراتر از شهر، استان و کشور باشند قطعا به جنبه رقابتی بودن توجه خواهند کرد تا هم در حوزه تولید و هم در حوزه اقتصاد، جهش داشته باشند.

دکتر قنبری به این هم نکته اشاره کرد که: لازمه رقابتی شدن کسب و کارها و جهش تولید، تحقیق و توسعه در صنایع است و استارتاپ ها قادرند به بهترین شکل و با کمترین هزینه کار را انجام دهند. رئیس پارک علم و فناوری خراسان افزود: در حال حاضر برای جهش تولید، بیش از آن که به سخت افزار و نرم افزار نیاز داشته باشیم، نیازمند فرهنگ استفاده از فناوری در کشور هستیم و اگر این فرهنگ جایگاه خود را پیدا کند می توانیم به جهش تولید امید بیشتری داشته باشیم. دکتر قنبری همچنین یکی از راه های تقویت ارتباط بین صنایع و استارتاپ ها را، معرفی الگوی های موفق در این عرصه برشمرد و گفت: یک استارتاپ موفق در عرصه ارتباط با صنعت، می تواند راه را برای فعالیت دیگر استارتاپ ها نیز هموار کرده و عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کند.

خطر یک عقب ماندگی تاریخی در عصر فیوژن

مهندس «سیدحسن هاشمی» در ابتدای صحبت خود ، با نامگذاری عصر فعلی با عبارت “عصر فیوژن” دیدگاه متفاوت، بسیار جالب و آینده نگرانه ای را در حوزه تخصصی خود و صنعت آی تی نشان داده و در ادامه به سرعت رشد فناوری اطلاعات در جهان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شکاف دیجیتالی ما با کشورهای توسعه یافته در حال عمیق تر شدن است و اگر این شکاف را پر نکنیم، دچار یک عقب ماندگی غیرقابل جبران خواهیم شد.

وی افزود: با اقداماتی که شرکت های بزرگ فناوری در کشورهای مختلف انجام داده اند، در حال حاضر 20 میلیارد دستگاه با استفاده از اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی به یکدیگر متصل شده اند و پیش بینی می شود تا سال 2030، تعداد این دستگاه به بیش از 500 میلیارد برسد. این یعنی جهان صنعت کاملا یکپارچه خواهد شد و حجم بزرگی از اطلاعات در دسترس همگان قرار می گیرد که نتیجه آن جهش تولید و افزایش بهره وری از نیروی انسانی کارآمد است، بنابراین منطقی نیست که از این چرخه علمی و اقتصادی عقب بمانیم.

40 سال تحریم فناوری

هاشمی- عضو شورای علمی و فناوری پارک علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، بر اهمیت توجه به حوزه فناوری تاکید کرد و ادامه داد: درست است که صنعت نفت ما در چند سال اخیر با تحریم های سختی مواجه شده، اما حواسمان باشد که صنعت فناوری ما در تمام 40 سال گذشته تحریم بوده و علتش هم این است که تحریم کنندگان ما به خوبی می دانند این عرصه چقدر مهم حیاتی است. وی افزود: در تمام این 4 دهه بخش خصوصی فداکارانه پای کار بوده، مهندسان و متخصصان کشور هم با تلاش خودشان این فناوری را به داخل کشور منتقل کرده اند، دولت هم در سال های اخیر حمایت بیشتری از عرصه فناوری داشته اما مطمئنا هنوز با فناوری های روز جهان فاصله داریم و باید این فاصله را پر کنیم.

غفلت از ظرفیت نیروی انسانی

هاشمی-رئیس هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان، در صحبت هایش به ظرفیت های موجود در کشور هم اشاره و اظهار کرد: به عنوان مثال در شهر مشهد 25 هزار فارغ التحصیل بیکار رشته فناوری اطلاعات داریم که آن ها را رها کرده ایم، این ها سرمایه بزرگی هستند که در هیچ کجای جهان به راحتی پیدا نمی شود و همه دنیا طالب آن هاست، دولت باید روی این افراد سرمایه گذاری کند و تکنولوژی های جدید را به آن ها آموزش بدهد تا وارد چرخه تولید شوند.

چوب صنایع لای چرخ استارتاپ ها

هاشمی در ادامه به چرایی ناکامی ارتباط صنایع با استارتاپ ها هم اشاره و تصریح کرد: مشکل اصلی این است که صنایع و استارتاپ های ما زبان و درک مشترکی ندارند، برخی صنایع، استارتاپ ها را رقیب خود می دانند و چوب لای چرخ آن ها می گذارند. برخی دیگر هم انتظار دارند همه مشکلاتشان توسط یک استارتاپ حل شود در حالی که قرار نیست یک استارتاپ یک مسئله بزرگ را حل کند، بلکه طبق تجربه جهانی باید مشکلات صنایع را تجزیه کرد و به صورت خوشه ای توسط چند استارتاپ آن را حل کرد.

جهش تولید با تعامل و درک متقابل

وی همچنین با اشاره به ضرورت حمایت دولت از استارتاپ ها گفت: در ماه های اخیر، همه حوزه های اقتصادی از جمله گردشگری از کرونا لطمه خورده اند و دولت باید از آن ها حمایت کند، اما با توجه به شرایط موجود، صنعتی مانند گردشگری به سادگی احیا نمی شود و حمایت های جزئی دولت دردی از آن دوا نمی کند در حالی که استارتاپ ها می توانند با کمک دولت، نه تنها خودشان را به سرعت تقویت کنند بلکه خروجی تقویت شدن آن ها، کمک به دیگر صنایع آسیب دیده از کرونا خواهد بود. مهندس هاشمی پیشنهاد خود برای جهش تولید در شرایط سخت کرونایی را هم مطرح کرد گفت: بهترین کار این است که صنایع، مشکلات و نیازهای خود را مطرح کنند و استارتاپ ها به صورت خوشه ای برای حل این مشکلات وارد شوند تا در نتیجه این تعامل و درک متقابل، جهش تولید محقق شود.

#اخبار سازمان نظام صنفی رایانه ای خراسان رضوی

 

درباره‌ی گلسا ماهیان

حتما ببینید

نرم‌افزارهای مدیریت کار چگونه می‌توانند به شما و بهبود عملکرد کاری شرکت شما کمک کنند ؟ (قسمت 5)

دور کاری و چالش‌های مدیریت پروژه در بسیاری از مواقع، مانند پاندمی اخیر Covid-19 شرایط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *