نرم افزاری برای فعالان صنعت

در حال حاضر رشته مهندسی صنایع در میان دیگر رشته­‌های مهندسی به دلیل جامع بودن و کامل بودن آن طرفدار بسیاری پیدا کرده است. یک مهندس صنایع در شاخه‌­های متنوعی توانایی پیدا می‌­کند که در صورت استفاده صحیح از آن توانایی‌­ها، می­تواند یک تیم کاری را به درستی مدیریت کرده و انجام هر پروژه­‌ای را با داشتن یک برنامه ریزی صحیح به موفقیت برساند.

رشته مهندسی صنایع و تحلیل سیستم­‌ها به نسبت دیگر رشته‌­های مهندسی، شاخه جدیدتری است و به همین خاطر اکنون بیشتر مورد توجه قرار دارد. در این مطلب قصد داریم که یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای این رشته را معرفی کنیم.

این نرم افزار Lingo، نام دارد که برای برنامه ریزی خطی مسائل مختلف به کار می­‌رود. لینگو به منظور برنامه ریزی مسائلی نظیر ترکیب تولید، سرمایه گذاری، بازاریابی، حمل و نقل، فرمولاسیون محصول و زمان بندی چند دوره­ای به کار رفته و به آسانی مدل سازی انجام می‌­دهد. این نرم افزار انعطاف پذیر است و به شکل آسانی از کاربردی بودن محیط ویندوز استفاده می‌­کند. از لینگو در موارد مختلفی استفاده می­‌شود اما بیش از هر چیز این نرم افزار برای انیمیشن سازی و مدل­سازی گرافیکی مناسب است.

لینگو به کاربران اجازه می‌­دهد که برای خود و طرحی که باید برای آن مدل­سازی کنند، ماژول­‌هایی را ایجاد کنند. همه اجزا مربوط به یک فرآیند از قبیل منطق، داده‌­های مربوطه، انیمیشن‌­ها و جمع آوری آمارهای مورد نیاز قابلیت این را دارند که بتوانند ماژول‌هایی برای مشخص کردن فرآیندی باشند که موجودیت‌­ها از آن­ها می­‌گذرند.

نرم افزار لینگو با ارائه الگوهای بسیار مناسبی، به سادگی هر چه تمام­تر امکان ساخت انیمیشن شبیه ساز مناسبی را برای این­گونه مسائل فراهم می‌­کند. در حقیقت این گونه از الگوها، دسته‌­ای از ماژول‌­های ایجاد شده هستند که موجودیت‌­ها و پردازش­‌ها را دربر می‌­گیرند. در این نرم افزار الگوهایی به عنوان نمونه، برای مهندسی مجدد فرآیندهای تجاری، مراکز تلفن، ساخت و تولید با سرعت بسیار بالا و ساخت نیمه هادی‌­ها قرار داده شده است و یک تحلیل­گر ورودی و یک تحلیل­گر خروجی دارد که کاربر می­تواند با استفاده از تحلیل­‌گر ورودی آن داده‌­های خام را مشاهده کند و از تحلیل‌­گر خروجی هم به منظور مشاهده و همچنین تجزیه و تحلیل داده‌­های مربوط به شبیه سازی استفاده کند.

این نرم افزار از ویژوال بیسیک شرکت مایکروسافت هم پشتیبانی می­‌کند و به کاربر خود اجازه می‌­دهد که از اطلاعات موجود در نرم افزارهای کاربردی دیگری چون اکسل استفاده کرده یا این­که خروجی‌­های لینگو را به این نرم افزارها منتقل کنند. این نرم افزار تحت ویندوز است و در ابتدا پس از اجرای آن شما می­‌بینید که تنها منوهای File، View، Tools و Help فعال است و اگر شما یک فایل مدل سازی را باز کنید می‌­بینید که دیگر منوها هم فعال می‌­شوند. در نوار پروژه پانل‌­هایی قرار دارند که در آن­‌ها بلوک­‌های سازنده هر مدل قرار می‌­گیرد. این برنامه بسیار بیشتر از آن چیزی که در نگاه اول به نظر می­رسد کاربردی است و به همین دلیل محبوبیت زیادی میان افرادی که در زمینه برنامه ریزی فعالیت دارند، پیدا کرده است.

اگر شما هم در این راستا فعالیت دارید، بد نیست که یک بار محیط کاربری آن را تست کنید.
می­توانید این نرم افزار را از سایت https://www.lindo.com/index.php/ls-downloads/try-lingo به صورت رایگان دانلود کنید.

درباره‌ی گلسا ماهیان

حتما ببینید

تنظیمات مهمی که باید در ویندوز 10 غیر فعال کنید

اگر از تنظیمات Express برای نصب ویندوز 10 استفاده کنید، به دلیل حفظ حریم خصوصی، افزایش سرعت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *