نرم‌افزارهای مدیریت کار چگونه می‌توانند به شما و بهبود عملکرد کاری شرکت شما کمک کنند ؟ (قسمت 4)

آنچه باید در مورد Agile ، Scrum  و Kanban بدانید

توسعه نرم افزار چابک (agile) به گروهی از متدولوژی های توسعه نرم افزار مبتنی بر توسعه تکرار شونده اشاره دارد ، جایی که نیازها و راه حل ها از طریق همکاری بین تیم های خود سازمان یافته با توانایی‌های متعدد، تکامل می یابند.

روشها یا فرایندهای چابک به طور کلی یک فرایند مدیریت پروژه منضبط را تبیین می‌کنند که بازرسی و سازگاری مکرر بخش لاینفک آن است. این روش‌ یک فلسفه رهبری است که کار گروهی، خود سازماندهی و پاسخگویی را سرلوحه قرار می دهد. هدف روش‌ مدیریت پروژه چابک را می‌توان به صورت کلی بدین شکل بیان کرد: ارائه مجموعه ای از بهترین روش‌های مهندسی با دید ارائه سریع نرم افزار با کیفیت بالا به همراه رویکردی تجاری که توسعه را با نیازهای مشتری و اهداف شرکت هماهنگ کند.

و اما اسکرام چیست؟

اسکرام زیرمجموعه Agile است. در واقع اسکرام یک چارچوب فرایند سبک برای توسعه چابک و یکی از پر کاربردترین آنها است.

“چارچوب فرایند” مجموعه خاصی از اقدامات است که برای سازگاری فرآیند با چارچوب می‌بایست دنبال شوند. (به عنوان مثال ، چارچوب فرآیند اسکرام مستلزم استفاده از چرخه های توسعه‌ای به نام Sprints است، چارچوب XP به برنامه نویسی جفت و غیره نیاز دارد.)

“سبک” به این معنی است که سربار فرآیند تا حد ممکن کوچک نگه داشته می شود تا زمان تولید مفید برای انجام کار مفید را به حداکثر برسانید.

یک فرآیند اسکرام نسبت به سایر مفاهیم چابک با مفاهیم و شیوه های خاص متمایز می شود که به سه دسته نقش‌ها ،مصنوعات و جعبه‌های زمان تقسیم می شود.

اسکرام به طور قابل توجهی بهره‌وری را افزایش می دهد و نسبت به فرآیندهای کلاسیک مثل روش“آبشاری“ (waterfall) باعث بهره‌وری زمانی بیشتری می شود. فرآیند اسکرام به یک سازمان کمک می‌کند تا:

  • کیفیت نهایی کار را افزایش دهد
  • با تغییر بهتر کنار بیاید (و انتظار تغییرات را داشته باشد)
  • ضمن اینکه زمان کمتری برای ایجاد آنها صرف می شود، تخمین های بهتری ارائه گردد
  • کنترل روی برنامه و وضعیت پروژه بیشتر باشد
در متد اسکرام که در پست‌های بعدی بیشتر در مورد آن خواهیم نوشت سه نقش اساسی وجود دارد:
  • مدیر محصول(product owner): این فرد مسئول برنامه ریزی اولیه، اولویت بندی کار و ارتباطات است.
  • مدیر اسکرام(scrum master): این فرد وظیفه نظارت در روند کار و پیشرفت اسکرام‌ها را دارد.
  • اعضای تیم (team members): افرادی که وظیفه انجام تسک‌ها در اسپرینت را بر عهده دارند.

اما فرق اسکرام و Kanban چیست؟

اشتباهی که معمولا در مورد این دو وجود دارد این است که اسکرام و Kanban دو روی یک سکه مد نظر گرفته می‌شوند، در حالی که هر کدام از آن‌ها یک فریمورک متفاوت برای متدولوژی Agile هستند.

اسکرام چارچوب ساختاری از پیش تعریف شده تری دارد در حالی که Kanban ساختار کمتری دارد و براساس لیستی از مواردی است که باید انجام شود. به طور کلی، اسکرام  بر پایه اسپرینت‌ها و مدیریت زمانی تسک‌ها است در صورتی‌که در Kanban اولویت تسک‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و همه چیز بر پایه اولویت‌هاست. در واقع در متد kanban که در مورد آن در پست‌های قبل صحبت کرده‌ایم همه چیز بر پایه بک‌لاگ و اولویت تسک‌هاست و مانند اسکرام که زمان‌بندی پروژه در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ساختار و نقش‌های متفاوت و مشخصی ندارد.

هدف از این نوشته این بود که بتوان در ذهن Kanban و اسکرام را به صورت مجزا در نظر گرفت. در نوشته‌های آتی اطلاعات بیشتری در مورد اینکه کدام روش برای پروژه مورد نظر شما مناسب است فراهم خواهیم کرد.

درباره‌ی گلسا ماهیان

حتما ببینید

مصاحبه با فردریک بروکز، دانشمند و طراح سیستم‌های رایانه‌ای

چه کسی بایت را هشت تایی کرد؟ علوم رایانه‌­ای و تمامی زیر شاخه‌­های مربوط به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *