مصاحبه با Bjarne Stroustrup، خالق زبان ++C

زبانی برای تمام نرم افزارها

برنامه‌نویسی ساخت‌یافته به صورت شی‌گرا، آرزوی دیرین تمامی برنامه‌نویسان حرفه‌ای بود، با ایجاد این زبان دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله جاوا هم تحت تاثیر قرار گرفتند. به طوری‌که تغییر محسوسی در ساختار آن‌ها به‌وجود آمد. زبان ++C از نمونه‌های اولیه زبان‌های برنا‌مه‌نویسی رایانه به‌شمار می‌آمد و همچنان هم توسط میلیون‌ها برنامه‌نویس در سراسر جهان استفاده می‌شود. (مانا) بسیاری از سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی ویندوز و همچنین برنامه‌های اینترنتی با این زبان قدرتمند نوشته شده‌اند.

آفای استراستراپ در سال‌های خیلی دور محقق کمپانی AT&T  بوده است، اما اکنون پروفسور و دانشمند بسیار معروفی در زمینه علوم رایانه می‌باشد و در دانشگاه تگزاس هم فعالیت دارد. سایت linuxjournal مصاحبه­‌ای را با ایشان انجام داده که در ادامه می­خوانیم.

** کمی در مورد جوانی خود و شهری که در آن متولد شدید و محل تحصیل‌تان برای ما صحبت کنید :

* من در شهر آرهاس در کشور دانمارک متولد شدم، افراد خانواده من هیچ کدام تحصیلات دانشگاهی نداشتند اما چون من در دوران تحصیل شاگرد خوبی محسوب می‌شدم با تشویق معلمانم به دبیرستان و از آن‌جا هم به دانشگاه رفتم.(مانا) لیسانسم را در رشته ریاضیات رایانه گرفتم و بعد از آن به انگلستان رفته و تحصیلاتم را تا مقطع دکترا در دانشگاه کمبریج ادامه دادم.

** آیا شما در دوران کودکی رایانه داشتید؟

* در آن زمان افراد خیلی کمی امکان تهیه کردن رایانه را داشتند و فقط دانشگاه‌های خیلی بزرگ و سازمان‌های دولتی رایانه داشتند، اولین رایانه‌­ای که من دیدم در مرکز رایانه دانشگاه ریاضیاتم بود. (مانا) رایانه بزرگی که تقریبا فضای یک اتاق را به طور کامل اشغال کرده بود. برنامه‌هایی که توسط این رایانه پذیرفته می‌شدند به زبان الگول نوشته می‌شدند و من هم برنامه نویسی به آن زبان را در همان سال یاد گرفتم.

** همه افراد مشهور برای کارشان آغازی دارند که سکوی پرتاب آن‌ها به شمار می‌آمده است، مثلا بیل گیتس با یک برنامه کاربردی که به زبان بیسیک نوشته بود کارش را به طور جدی شروع کرد، این آغاز برای شما چگونه بود؟

* من برای شروع کارم برنامه‌ای نوشتم که از طرف یک شرکت بازرگانی در دانمارک به من پیشنهاد شد و هدف آن برنامه برآورده کردن اهداف تجارتی و بازرگانی آن شرکت بود. خوشبختانه از کارم استقبال بسیار خوبی شد و شرکت‌های دیگرهم به من سفارش کار دادند.

** چگونه شد که تصمیم به ایجاد زبان ++C گرفتید؟

* بعد از اینکه در سال ۱۹۷۹ تحصیلات دانشگاهی من در کمبریج به اتمام رسید، برای کار به آمریکا رفتم. پروژه‌های مختلفی در آن‌جا نوشتم اما همیشه از کمبودهایی که زبان‌های برنامه نویسی داشتند رنج می‌بردم و آن‌ها نمی‌توانستند نیازم را برآورده کنند. این بود که تصمیم گرفتم زبانی خلق کنم که حداقل همه نیازهای خودم را برآورده سازد. (مانا) در ابتدا برنامه‌ای نوشتم و اسم آن را C  گذاشتم و بعد از آن هم ++C را نوشتم که اساس و پایه آن کلاس‌های موجود در C بود ولی امکانات بیشتری داشت و بیشتر توسط برنامه نویسان مورد توجه قرار گرفت.

**به نظر شما خلق این زبان، مهم‌ترین واقعه‌ای نیست که در زندگی شما رخ داده است؟  آیا امکان دارد در آینده، کاری انجام دهید که از آن مهم‌تر باشد؟

* به طور حتم، آن پر اهمیت ترین اتفاقی بود که در زندگی کاری من رخ داد و من در آینده هم تمام تلاشم را خواهم کرد که آن را گسترش بدهم، به‌طوریکه تمام نیازهای برنامه‌نویسان را در زمینه‌های مختلف پوشش دهد.

**شما به طور متوسط چند ساعت در روز با رایانه کار می‌کنید؟

* من بعضی مواقع به خاطر کار زیاد با موس در ناحیه بازو دچار ناراحتی‌ می‌شوم و همچنین به خاطر این‌که زیاد در پشت میز رایانه می‌نشینم دچار دردهای شدیدی در ناحیه کمرم می‌شوم، علت این عارضه‌ها این است که در طول روز شش تا هشت ساعت به‌طور مداوم پای رایانه می‌باشم.

** نظر شما در مورد زبان‌های NET. مخصوصا سی شارپ چیست ؟ آیا سی شارپ می‌تواند به یک زبان فراگیر و همه منظوره تبدیل شود؟

* من چیز زیادی در مورد NET. نمی‌دانم اما مطمئنم که سی‌شارپ فراگیر نمی‌شود چون زبانی بسیار سطح بالا می‌باشد و به درد همه سیستم عامل‌ها نمی‌خورد و بیشتر سیستم‌هایی که از ویندوز استفاده می‌کنند از آن بهره می‌برند. (مانا) البته باید بگویم که این زبان کار را برای برنامه‌نویسان تا حد زیادی راحت کرده است.

** چه توصیه‌ای برای برنامه‌نویسانی که از زبان ++C استفاده می‌کنند، دارید ؟

* این‌که در کدهایی که می‌نویسند احتیاط کنند اما در این زمینه پر جرات باشند و قدرت خطر کردن داشته باشند، مهم است که باور داشته باشند زبان برنامه نویسی تنها یک ابزار است و آن‌ها باید این زبان را مطابق میل و خواسته خودشان هدایت کنند، نه این‌که تنها به دنبال استفاده از امکاناتی باشند که آن زبان به طور محدود در اختیارشان گذاشته است. (مانا) به این صورت هر برنامه‌نویس قدرت خلق یک زبان را خواهد داشت.

 

درباره‌ی گلسا ماهیان

حتما ببینید

مصاحبه با فردریک بروکز، دانشمند و طراح سیستم‌های رایانه‌ای

چه کسی بایت را هشت تایی کرد؟ علوم رایانه‌­ای و تمامی زیر شاخه‌­های مربوط به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *